Poučení pro pacienty před a po stomatochirurgických výkonech

 1. Před samotným výkonem si doma připravte dostatek sáčků s ledem, které jsou vhodné k ochlazení tváře po výkonu.
 2. Pokud Váš zdravotní stav není aktuálně dobrý (například právě probíhající nachlazení), raději se z výkonu telefonicky omluvte. Rovněž pokud právě trpíte infekčními nemocemi dutiny ústní (opary, afty), není vhodné výkon provádět.
 3. K výkonu se dostavte raději o 10 - 15 minut dříve. Pokud možno, přiveďte s sebou někoho jako doprovod a vyvarujte se řízení motorového vozidla po zákroku.
 4. Před výkonem se najezte, jak jste zvyklý(á), správná životospráva je nutná zejména u pacientů s cukrovkou.
 5. Pokud trvale užíváte léky, jejich aplikaci v den výkonu prosím konzultujte s lékařem při úvodním vyšetření, nebo při telefonickém objednání.
 6. Po větších výkonech je vhodná několikadenní pracovní neschopnost. Tu konzultujte s lékařem.
 7. Při některých výkonech jsou vhodná antibiotika, o vhodnosti jejich použití budete předem informováni.
 8. Po zákroku je potřeba počítat s bolestí, otokem a ztíženým otvíráním úst. Po zákroku Vám budou předepsána analgetika (léky tlumící bolest). Proti otoku lze bojovat ledovými obklady (sáček s ledem zabalený do textilní tkaniny). Tyto obklady je dobré používat pouze po dobu prvních 3 dnů a vždy přerušovaně (např. 10 minut led přiložit na tvář, dvojnásobnou dobu pak neledovat).
 9. U některých výkonů (extrakce zubů moudrosti) lze poměrně často počítat s pooperačními komplikacemi. Pokud tedy po výkonu pozorujete příliš velký otok, výtok hnisu nebo trpíte neztišitelnou bolestí, raději kontaktujte lékaře.
 10. Stehy se odstraňují zpravidla po 7 dnech.
 11. Při jakýchkoliv pochybnostech ihned telefonicky kontaktujte lékaře!
zubní ordnice Třeboň
ČeskyDeutsch

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout